پیشرفت‌های خوبی در اصلاح نگرش‌های مرتبط با اقتصاد دانش‌بنیان رخ داده است


تاریخ ثبت : ۱۱-۰۴-۹۴    موضوع : اخبار    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)
بازدید : ۲۶۸۵

ستاری در همایش صنعت و معدن:

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: اخیراً در عرصه اقتصاد دانش بنیان پیشرفت‌های خوبی در اصلاح نگرش‌ها رخ داده است. به عنوان مثال دانشجویان به جای این‌که به فکر مهاجرت باشند، تلاش می‌کنند شرکت‌های خود را در زمینه فناوری و دانش بنیان ایجاد کنند.


 


 دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، در همایش روز صنعت و معدن بار دیگر بر ضرورت عدم تسلط دولت در همه عرصه‌ها از جمله صنعت تاکید کرد و منشأ بسیاری از مشکلات صنعت را احاطه فرهنگ نادرست خام فروشی و تکیه بر منابع زیرزمینی دانست.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان این که کشور ما درگیر فرهنگ نادرستی است که در اختیار داشتن همه عرصه‌ها توسط دولت مهم‌ترین ویژگی آن است گفت: اقتصاد نفتی به ما تحمیل می‌کند دانشگاه‌هایی داشته باشیم که صد در صد درآمد خود را از دولت تأمین می‌کنند. اقتصاد نفتی همچنین به ما می‌گوید معنای پژوهش این است که یک استاد دانشگاه در بهترین حالت ظرف حداکثر 20 دقیقه برای یک دانشجو پروژه پایان‌نامه تعریف کند و 4 سال از عمر یک دانشجو را در این راه به هدر بدهد. تا نهایتاً از دل آن یکی دو مقاله خارج شود.

ستاری با تاکید بر این که دانشگاه‌ها باید درصدی از درآمد خود را از محل فروش فناوری قراردادهای ارتباط با صنعت تأمین کنند از دانشگاه استنفورد نام برد که مثالی از دانشگاه‌های بزرگ دنیا است که توانسته است بخش عمده‌ای از درآمد خود را از فروش فناوری تأمین کند.

رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور افزود: ما در محروم‌ترین استان‌های کشورمان نیز حداقل 70 هزار دانشجو داریم و این در حالی است که دانشگاهی مثل استنفورد امریکا نهایتاً 10 هزار دانشجو دارد. این امر باعث می‌شود چهار و نیم میلیون دانشجو به جای آن که ارزش‌افزوده ایجاد کنند و فرصت باشند، به‌عنوان تهدید تلقی شوند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور بابیان این‌که اخیراً اتفاقات مثبتی در توجه به اقتصاد دانش‌بنیان افتاده عنوان کرد: اخیراً پیشرفت‌های خوبی در اصلاح نگرش‌ها رخ داده، مثلاً دانشجویان به جای این‌که به فکر مهاجرت باشند، تلاش می‌کنند شرکت‌های خود را ایجاد کرده و با طیب خاطر 18 ساعت در شرکت‌های دانش‌بنیان خودشان فعال باشند.

وی با بیان این‌که اقتصاد دانش‌بنیان صرفاً به معنای های تک نیست گفت: در اقتصاد دانش‌بنیان ارزش‌گذاری روی دارایی‌های فیزیکی بی‌معنا است و خلاقیت، تفکر و پژوهش به نیروی انسانی کارآمد است که در این اقتصاد قیمت‌گذاری می‌شود. چنین جهت‌گیری‌ای باید در تمامی عرصه‌ها حتی در رفتارهای روزمره ما اثرگذار باشد.

نایب رییس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تسهیلات قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان برای حمایت از صنعتگران به معافیت‌های گمرکی و مالیاتی 1500 شرکت دانش‌بنیان در سال جاری اشاره کرد و افزود: هر امر دانشی که موجب تولید ثروت شود، یک فعالیت دانش‌بنیان است و تمام فعالیت‌های دانشی صنعتگران توسط این قانون موردحمایت قرار می‌گیرد.

در این همایش که با حضور دکتر اسحاق جهانگیری (معاون اول رییس‌جمهوری)، مهندس محمدرضا نعمت زاده (وزیر صنعت، معدن و تجارت)، دکتر رضا رحمانی (رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس)، سید عبدالوهاب سهل‌آبادی (رییس خانه صنعت و معدن ایران) و سیدعلی صدری (رییس خانه صنعت جوانان ایران) و جمعی از فعالان عرصه صنعت کشور برگزار شد، از سند راهبردی صنعت و معدن رونمایی شد.

 کلمات کلیدی : صنعت و معدن ، اقتصاد دانش‌ بنیان ، پژوهشي ، اقبال لاهوري ، پرتال پژوهشي

   پرینت مطلب

ثبت نظر