ایران در فهرست معدود کشورهای دارنده فناوری تونل باد عمودی قرار گرفت


تاریخ ثبت : ۱۳-۰۴-۹۴    موضوع : اخبار    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)
بازدید : ۲۶۳۳

طرح کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی به عنوان یکی از طرح های کلان ملی برای اولین بار در کشور و با کارفرمایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بومی سازی شده و به زودی افتتاح رسمی می شود.

 طرح کلان ملی فناوری کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی که یکی از طرح های مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دارد اواخر سال گذشته به صورت آزمایشی مورد بهره برداری قرار گرفت و اواخر این هفته نیز افتتاح رسمی خواهد شد.

طرح کلان کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی یکی از فناوری هایی است که تاکنون در کشور وجود نداشته، اما با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط محققان برجسته کشور، این دانش بومی شد و در بخش های مختلفی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

طرح کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی یا شبیه سازی سقوط آزاد طرحی است که می تواند در حوزه های مختلفی مانند آموزش خلبانی، نیروهای امدادی، نیروی انتظامی، چتربازی حرفه ای و تفریحی مورد استفاده قرار گیرد.

 

تشویق تبدیل ایده به فناوری توسط معاونت علمی

دکتر پیمان صالحی، رییس مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان کرد: یکی از مهم ترین اهداف معاونت علمی در حمایت از طرح های دانشمندان، این است که محققان و متخصصان داخلی را به سمت تبدیل ایده به فناوری تشویق کنیم که طرح تونل باد عمودی یکی از همین طرح ها است و مصداق کامل تبدیل ایده به فناوری محسوب می شود.

وی افزود: تونل باد عمودی دارای ارتفاع کل 45 متر و قطر 10 متر است که محفظه اصلی عملیاتی 5/3 متر ارتفاع و 6/3 متر قطر دارد، 7 هواکش قوی در بالای این محفظه تعبیه شده است و زمانی که فرد در این محفظه قرار می گیرد، توسط مکش این هواکش ها باد تا سرعت250 کیلومتر در ساعت جریان می یابد و شخص در شرایط شبیه سازی شده سقوط آزاد حالت بی وزنی را تجربه می کند.

به گفته صالحی، تونل باد عمودی توسط یکی از شرکت های دانش بنیان مورد حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی شده و مجری طرح نیز سال ها در همین زمینه تحصیل کرده و ایده و دانش خود را به عنوان یک طرح کلان ملی به فناوری و محصول تبدیل کرده است.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این طرح برای اولین بار در کشور در شهر مشهد که یک شهر زیارتی و سیاحتی است بهره برداری می شود، می تواند به عنوان یک طرح تفریحی مورد استفاده قرار گیرد و زوار بتوانند بی وزنی و سقوط آزاد را به صورت واقعی تجربه کنند.

رییس مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به کاربرد اصلی تونل باد عمودی، گفت: این طرح می تواند در آموزش چتربازی نیز مورد استفاده قرار گیرد که این کار با هزینه و خطر کمتری نسبت به پرش از هواپیما انجام می شود و فرد کاملا می تواند سقوط آزاد را با این روش آموزش ببیند.

وی بیان کرد: با ایجاد دانش فنی بومی شده، این طرح توانایی تجاری سازی شدن نیز دارد و شرکت مذکور می تواند این طرح را در هر شهر دیگری اجرا کند تا مورد استفاده عموم قرار گیرد.

صالحی درخصوص زمان بهره برداری از این طرح، گفت: طرح کلان ملی تونل باد عمودی روز چهارشنبه، 10 تیرماه سال جاری در شهر مشهد مقدس به بهره برداری می رسد.

 

سقوط آزاد را تجربه کنید

دکتر محمدعلی اردکانی، مجری طرح کلان کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی در خصوص این طرح، گفت: طرح شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی با محوطه پروازی 10 ضلعی و قطر محاطی 3.6 متر و ارتفاع محوطه پرواز در 4 متر طراحی شده است و جریان هوا در این طرح نیز 220 کیلومتر طراحی شده و به فرد احساس سقوط آزاد در فضا را تلقین می کند.

وی افزود: در واقعیت به این گونه است که وقتی فرد از هواپیما یا هر بلندی که خود را پرتاب می کند تا فاصله 800 متری زمین بدون چتر پایین می‌آید؛ یعنی 30 کیلومتر را در زمان 30 ثانیه طی می کند که به این قسمت از پرش، سقوط آزاد می گویند و دستگاه طراحی شده توسط شرکت فراسنجش صبا نیز همین قسمت پرش را شبیه سازی می کند، زیرا آموزش واقعی این قسمت بسیار خطرناک، سخت و هزینه بر است؛ اما با این دستگاه، آموزش بسیار راحت تر صورت می گیرد.

در طرح کلان کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی فرد ساکن است و جریان هوا با سرعت 200 تا 220 کیلومتر در ساعت جریان دارد و فرد کاملا احساس معلق بود در فضا را به دست می آورد و شرایط شبیه همان سقوط آزادی است که افراد در حین پریدن از بلندی درک می کنند و به این ترتیب می توانیم به فرد آموزش لازم را در زمینه سقوط آزاد ارائه کنیم که در این روش مخاطرات، سختی ها و هزینه ها به حداقل کاهش می یابد.

آموزش با طرح شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی، ایمنی بالایی دارد، بسیار راحت و آسان است و هزینه آن نیز یک بیستم هزینه ای است که بخواهیم به صورت واقعی فرد، اقدام به آموزش کنیم که این کار خطرات زیادی نیز برای دانشجو خواهد داشت.

 

 

کاهش 95 درصدی هزینه آموزش با فناوری تونل باد عمودی

به گفته اردکانی، در حال حاضر تنها 58 مورد از این تونل باد عمودی در دنیا وجود دارد که در خاورمیانه تنها کشور دبی یک مورد از این تونل ها را در اختیار دارد؛ اما ایران با بومی کردن فناوری این تونل بادی به این تکنولوژی دست یافته است و می تواند در موارد مختلفی مورد استفاده قرار گیرد که مهم ترین آن آموزش خلبانی و در درجه دوم قابل استفاده برای نیروهای امدادی است.

وی بیان کرد: این طرح در دو سطح آموزش سقوط آزاد و ورزشی و تفریحی طراحی شده و در این پروژه برای افرادی که می خواهند چتربازی انجام دهند فضای آموزش به منظور کاهش هزینه ها به میزان 95 درصد فراهم شده است.

مجری طرح کلان کسب دانش فنی، طراحی و ساخت شبیه ساز سقوط آزاد تونل باد عمودی اظهارکرد: در کاربرد آموزش سقوط آزاد طرح ایمنی آموزش به شدت افزایش یافته و این طرح برای آموزش نیروهای نظامی و انتظامی برای چتربازی بسیار مفید است و یکی از ویژگی های این طرح، فناوری خاص و بسیار بالای آن است که کمتر کشوری توانسته به آن دست یابد و اکنون پروژه مراحل تکمیلی خود را با توان و تخصص ایرانی پشت سر می گذارد.

وی همچنین بیان کرد: از این طرح می توان به منظور تفریح و به دست آوردن لذت سقوط آزاد و احساس پرواز در آسمان استفاده کرد، همچنین با توجه به تحرک و نیاز به انعطاف پذیری بالای بدن در سقوط آزاد که ورزش هیجان انگیزی است می توان از تونل باد بهره برداری کرد.

پروژه شبیه ساز سقوط آزاد با همکاری منطقه تجاری گردشگری سپاد و پشتیبانی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری انجام شده است، و این پروژه یک طرح ملی است که توانسته یک فناوری بومی را به نمایش بگذارد، پروژه شبیه ساز سقوط آزاد یا تونل عمودی باد توسط مهندسان داخلی طراحی شده و تقریبا تمام تجهیزات آن نیز در داخل کشور طراحی و به مرحله اجرا درآمده که بر اهمیت پروژه افزوده است همچنین تونل عمودی باد در بعد آموزشی برای تقویت زیرساخت های تخصصی کشور حائز اهمیت است و شبیه ساز سقوط آزاد، هم یک پروژه تفریحی و هم یک پروژه آموزشی محسوب می شود.کلمات کلیدی : تونل باد عمودی ، کسب دانش فنی ، پژوهشي ، اقبال لاهوري ، پرتال پژوهشي

   پرینت مطلب

ثبت نظر