11 محصول فناوری نانو در کشور در 3 ماهه اول سال 94 تأییدیه نانومقیاس گرفتند


تاریخ ثبت : ۰۲-۰۴-۹۴    موضوع : اخبار    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)
بازدید : ۲۱۷۳

در سال 94، 11 محصول جدید مبتنی بر فناوری نانو موفق به کسب تأییدیه نانومقیاس و 16 محصول گواهینامه آزمایشی نانومقیاس را از ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرده‌اند.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بررسی مواد و محصولات تولید و عرضه‌شده در حوزه نانو، شفافیت بازار محصولات نانو و به تبع آن ارتقای کیفی این محصولات و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان را در بر دارد. این دستاوردها موجب توسعه بازار مواد و محصولات نانو می‌شود.


مؤسسه خدمات فناوری تا بازار ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی به‌منظور ارزیابی محصولات و مواد عرضه‌شده در حوزه فناوری نانو، اقدام به ایجاد واحد بازرسی و بررسی مواد و محصولات کرد. این واحد از سال 1386 وظیفه بررسی و اعطای گواهینامه نانومقیاس و نظارت بر ثبات مقیاس و خواص محصولاتی که گواهی نانومقیاس دریافت کرده‌اند را بر عهده دارد.
مواد و محصولاتی در حوزه فناوری نانو قرار می‌گیرند و به آن‌ها تأییدیه نانومقیاس اعطا می‌شود که مطابق با استاندارد ملی 12098 و استانداردهای بین‌المللی (ISO/TS 27687) در فرایند بازرسی موارد زیر را دارا باشند:
• مقیاس بین 1 تا 100 نانومتر
• مهندسی بودن فرآیند تولید
• بهبود خواص نسبت به محصول مشابه (نمونه شاهد بدون استفاده از نانوفناوری )
همچنین گواهینامه نانومقیاس به محصولاتی اعطا می‌شود که تولید کننده آن علاوه بر رعایت الزامات فنی اشاره شده، سایر الزامات تولیدی و تجاری مندرج در آیین‌نامه‌های مؤسسه (از جمله پروانه ساخت و یا بهره‌برداری، واحد کنترل کیفیت فعال، حضور کارشناس نانو در شرکت وغیره) را رعایت کرده و قرارداد اعطای گواهینامه نانومقیاس را امضا کنند. به محصولاتی که تولید کننده آن صرفاً الزامات فنی محصول را برآورده است، گواهینامه آزمایشی نانومقیاس اعطا می‌شود.
گواهینامه نانومقیاس با اعتبار یک ساله صادر شده و قابل تمدید است. همچنین در طول مدت اعتبار جهت اطمینان از ثبات مقیاس و خواص محصول تولید کننده، بازرسی‌های دوره‌ای از شرکت انجام می‌شود.
اعتبار گواهینامه آزمایشی نانومقیاس 18 ماه بوده که در صورت توسعه محصول به سمت تولید صنعتی برای یک دوره نیز قابل تمدید است.
فرآیند بازرسی با بررسی مدارک و مستندات متقاضی آغاز شده و سپس با توجه به محصول دستورالعمل بازرسی و طراحی آزمون‌ها جهت بررسی محصول تدوین می‌شود. با بازدید و نمونه‌برداری از محل تولید و انجام آزمایش‌ها طبق طرح آزمون، گزارش فنی واحد بازرسی مبنی بر تأیید یا عدم تأیید نانومقیاس محصول اعلام می‌شود. نتایج این گزارش پس از بررسی متخصصین این حوزه و ارائه در شورای راهبردی نانومقیاس، به اطلاع متقاضی می‌رسد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این گواهی‌نامه و مشاهده لیست محصولات نانویی دارای تأییدیه نانومقیاس به آدرس IMP.tmsc.ir مراجعه شود.کلمات کلیدی : تأییدیه نانومقیاس ، استاندارد ملی 12098 ، استانداردهای بین‌المللی (ISO/TS 27687) ، پژوهشي ، اقبال لاهوري ، پرتال پژوهشي

   پرینت مطلب

ثبت نظر