ساخت پوست مصنوعی و حسگر وزنی با حساسیت بالا

ساخت پوست مصنوعی و حسگر وزنی با حساسیت بالا


تاریخ خبر : ۰۴-۰۴-۹۴    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)

محققان با استفاده از نانوسیم موفق به ساخت پوست مصنوعی شدند. این پوست برای استفاده در ربات‌های هوشمند مناسب است.


ارسال به دوست

 

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری - بخش " انبیک " - پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا اعلام کردند که پوست مصنوعی از مواد نیمه‌هادی انعطاف‌پذیر ساخته‌اند که می‌تواند اجسام را لمس کند. این پوست مصنوعی می‌تواند برای ساخت ربات‌ها استفاده شود و آنها را قادر سازد تا بتوانند با ظرفت بالایی یک تخم مرغ را در دست بگیرند و از سوی دیگر به قدری مقاوم باشند که قادر به گرفتن تابه داغ باشند.

 


این گروه تحقیقاتی به دنبال روش‌هایی هستند که بتوان با آن ربات‌ها را قادر ساخت تا اجسام مختلف را بگیرند. ساخت مواد حساس به فشار، کلید طراحی چنین پوستی است.
علی ژاوی از محققان این پروژه می‌گوید: « انسان می‌داند که چگونه یک تخم مرغ را بگیرد بدون این که به آن آسیبی برساند. اگر بخواهیم رباتی بسازیم که قادر به در دست گرفتن بشقاب باشد باید مطمئن شویم که این ربات شیشه یا بشقاب را نمی‌شکند. همچنین نباید این وسایل از دست ربات به زمین بی‌افتد.»
این گروه تحقیقاتی با استفاده از نانوسیم‌هایی از جنس سیلیکون و ژرمانیوم موفق به ساخت پوست مصنوعی شدند. این نانوسیم‌ها به صورت الگوهای یکنواختی در سطح پوست قرار گرفته است.
یک تیم تحقیقاتی دیگر به رهبری ژنان باو از دانشگاه مهندسی شیمی دانشگاه استنفورد موفق به ساخت ماده‌ای حساس شده که می‌تواند وزن بال پروانه را حس کند. حسگری که باو و همکارانش ساخته‌اند از قرار دادن لاستیکی میان دو الکترود بوجود آمده است.
نتایج این پژوهش در نشریه Nature Materials منتشر شده است.

منبع:
http://www.youris.com/Picked_Up/TouchSensitive_Artificial_Skin_For_Robots.kl

 پرتال پژوهش موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری