افزایش برداشت نفت از مخازن کشور با فناوری نانو

افزایش برداشت نفت از مخازن کشور با فناوری نانو


تاریخ خبر : ۰۱-۰۴-۹۴    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)

پژوهشگران دانشگاه اصفهان با همکاری محققان پژوهشگاه صنعت نفت و به سفارش بخش‌های بالادستی صنعت نفت، در جهت افزایش میزان برداشت نفت از مخازن کشور به بررسی اثر استفاده از نوعی نانوساختار پرداخته‌اند.به گزارش ستاد توسعه فناوری نانو، رهاسازی چاه‌ها و میدان‌های نفتی، که شامل مقادیر قابل توجهی از نفت هستند، یک مشکل در حال رشد در حوزه‌ انرژی است. از این رو لازم است با اعمال روش‌های کارآمد، در جهت ازدیاد برداشت نفت از مخازن تلاش شود. با پیشرفت‌های روزافزون فناوری نانو در صنایع بالادستی نفت، توجه ویژه‌ای به کاربرد نانوذرات با اندازه، شکل و خواص سطحی مطلوب، به عنوان یک افزودنی مؤثر و کارآمد در روش‌های مختلف ازدیاد برداشت نفت شده است.
در این راستا، محققان دانشگاه اصفهان در تلاشند تا با انجام طرحی در قالب پایان نامه‌ دانشجویی مبتنی بر نیاز صنعت، جهت رفع این مشکل گام بردارند.تلاش این پژوهشگران ارائه راهکاری نوین است که علاوه بر افزایش برداشت، گامی در جهت کاهش هزینه‌های این فرایند نیز برداشته شود.
حمیده رادنیا یکی از مجریان این طرح عنوان کرد: افزایش برداشت نفت از مخازن نفتی موجود، یکی از اولویت‌ها‌ی اصلی صنعت نفت کشور است. از همین رو، علاوه بر فعالیت‌های میدانی رایج، توسعه‌ مطالعات و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی به منظور بهبود و یا ایجاد روش‌های جدید ازدیاد برداشت امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
وی در ادامه افزود: یکی از راه‌های افزایش برداشت، تولید مواد جدید با خواص ویژه و منحصر به فرد است که بتواند کشش سطحی آب و نفت را کاهش داده و همزمان باعث افزایش ویسکوزیته‌ آب تزریقی به مخازن شود. هدف اصلی دنبال شده در این طرح نیز، بررسی عملکرد گونه‌ای نانوساختار، در بحث پایدارسازی امولسیون‌ها و کاربرد آن در فرایندهای ازدیاد برداشت نفت است. منبع تولید این نانوماده بسیار ارزان است.
به گفته‌ این محقق، با وجودی که از ذرات جامد به عنوان پایدارکننده‌ امولسیون، به طور گسترده در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی استفاده می‌شود، اما به ندرت برای اهداف برداشت نفت مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
وی بیان کرد: پایدارکننده‌های جامد، معمولاً ذرات جامد کلوئیدی هستند که دارای اندازه‌ میکرونی بوده و به سادگی در حفره‌های سنگ‌ها به دام می‌افتند. بنابراین پخش امولسیون‌های پایدار شده با آن‌ها برای فواصل زیاد امکان‌پذیر نیست.
رادنیا معتقد است که استفاده از نانوذرات جامد راه حلی مناسب برای رفع این مشکل است.
این تحقیقات در قالب پایان نامه دکتری حمیده رادنیا، با همکاری دکتر علیرضا سلیمانی نظر و دکتر علیمراد رشیدی و به سفارش بخش بالادستی صنعت نفت در حال انجام است.
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی که برای رفع نیاز، توسعه یا ارتقا محصولات صنایع و یا شرکت‌های فناوری نانو، تعریف و انجام می‌شوند، حمایت‌های تشویقی ویژه پرداخت می‌کند.پرتال پژوهش موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری