با حمایت از صاحبان ایده و مخترعان، می توان به توسعه ملی کشور کمک کرد

با حمایت از صاحبان ایده و مخترعان، می توان به توسعه ملی کشور کمک کرد


تاریخ خبر : ۰۱-۰۴-۹۴    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)

دبیر اولین کنفرانس " نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی " گفت: سه تا پنج درصد دانش آموختگان ، صاحب ایده هستند که با حمایت از آنان، می توان به توسعه ملی کشور کمک کرد.   دکتر" فتح الله امی " در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران ، افزود: در کشور ما موضوع مالکیت معنوی و فکری ، ثبت اختراع و ثبت پتنت ، ضعیف است ، لذا به راحتی پایان نامه ، مقاله و... بفروش می رسد و ارزش های اخلاق علمی ، مورد تهاجم قرار می گیرد.
   وی تصریح کرد: حقیقت علم در جایگاه خودش قرار ندارد و اساسا ، کپی رایت از نظر حقوقی ، مورد توجه قرار نمی گیرد ، در نتیجه کسانی که صاحب ایده هستند و می توانند ایده شان را به صورت جرقه فکری و نوآوری وارد بازار کنند، از عرضه آن استقبال نمی کنند.
   دبیر اولین کنفرانس " نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی " تاکید کرد که این کنفرانس سعی کرد تا این موضوع را مورد آسیب شناسی قرار بدهد و در پیکره جامعه ، نقاط ضعف را به قوت تبدیل کند و افراد صاحب ایده و اختراع ، بتوانند زیرچتر حمایتی قرار بگیرند.
   دکتر امی در پایان افزود: با ساماندهی ، حمایت از صاحبان ایده و مخترعان و حفظ و حراست از مالکیت معنوی و فکری این افراد، می توان این افراد را که تعدادشان زیاد هم نیست ، برای کشور حفظ کرد و با بهره گیری از توان فکری و علمی آنان ، کشور را به توسعه علمی و فناوری رساند.
   اولین کنفرانس نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی امروز (دوشنبه ) با حضور جمع کثیری از حقوقدانان ، مخترعان ، ایده پردازان ، اساتید و پژوهشگران رشته های مختلف در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.
   بسترهای قانونی – اجرایی حمایت از اختراعات و اموال فکری ، نقش اختراعات و اموال فکری در کاهش قیمت محصولات ، حقوق مالکیت فکری و تجارت الکترونیک ، تجاری سازی اختراعات ، قراردادهای حوزه اختراعات و اموال فکری ، حقوق مالکیت فکری و برنامه پنج ساله توسعه کشور، حقوق مالکیت فکری و مصرف کننده ، حقوق مالکیت فکری و محیط زیست ، نقش مالکیت فکری در تولید ناخالص ملی ، نقش مالکیت فکری در نوآوری و فناوری و ... از جمله محورهای این کنفرانس بود که به صورت ارائه مقاله (سخنرانی یا بشکل پوستر)، یا در قالب کارگاههای آموزشی در حاشیه این کنفرانس ارائه شدپرتال پژوهش موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری