وزارت علوم، نظرات خود در ارتباط با مالکیت فکری را به دولت ارائه داده است

وزارت علوم، نظرات خود در ارتباط با مالکیت فکری را به دولت ارائه داده است


تاریخ خبر : ۰۱-۰۴-۹۴    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)

   معاون پژوهشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به مناسبت برگزاری اولین کنفرانس نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی ، گفت: وزارت علوم ، نظرات خود در ارتباط با مالکیت فکری را به دولت ارائه داده است.
   دکتر" وحید احمدی " در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران افزود: این نظرات برای اصلاح قانون ارائه شد، ضمن آنکه وزارت علوم شدیدا با تخلفاتی که به حق مالکیت فکری خدشه وارد کند، برخورد می کند.


   وی در عین حال اظهارداشت :  متاسفانه تخلف در رعایت حق مالکیت فکری و سوء استفاده هایی که از فعالیت های علمی متخصصان و نخبگان می شود، در همه جای دنیا رواج دارد بویژه که با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از امکانات دیجیتالی در نشر مطالب ، امکان سوء استفاده بیش از گذشته فراهم شده است، اما وزارت علوم شدیدا با افرادی که احترام به مالکیت فکری نمی گذارند و از مطالب علمی ، سوء استفاده می کنند، برخورد می کند.
   دکتر احمدی با اشاره به اینکه توسعه فناوری ، توسعه علمی و شرکت های دانش بنیان ، همگی مبانی ترین زیرساخت های مالکیت فکری را تشکیل می دهند ، گفت: اقتصاد دانش بنیان ، اقتصاد برمبنای دانش بنیادی است که نیاز به فرهنگ سازی ، و بسترسازی حقوقی براساس مبانی حقوقی و مراجعی که باید از مالکیت فکری حمایت کنند ، دارد.
   معاون پژوهشی وزارت علوم همچنین تاکید کرد: سیستم دانشگاهی ما نیز باید برای کسانی که مالکیت فکری را توسعه می دهند، ارزش قائل باشد و ثبت اختراع را به عنوان یکی از عوامل ارتقاء در نظر بگیرند.
   وی با یادآوری این نکته که در دنیا از مالکیت فکری در صنعت، بسیار استفاده می شود ، افزود: در دیگر کشورها ، بنگاههای اقتصادی لیسانس اختراعی را خریداری کرده و یا روی آن سرمایه گذاری می کنند ، اما در ایران به دلیل ضعف در صنعت ، اینکار انجام نمی شود و خرید پتنت در جامعه ما هنوز رایج نشده است و این ، نیاز به فرهنگ سازی در جامعه دارد.
   وی در پایان این گفت وگو، ابراز امیدواری کرد: با توسعه شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان ، خرید پتنت نیز در جامعه رواج یافته و جا بیافتد.
  اولین کنفرانس نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی روز دوشنبه  با حضور جمع کثیری از حقوقدانان ، مخترعان ، ایده پردازان ، اساتید و پژوهشگران رشته های مختلف در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.
   بسترهای قانونی – اجرایی حمایت از اختراعات و اموال فکری ، نقش اختراعات و اموال فکری در کاهش قیمت محصولات ، حقوق مالکیت فکری و تجارت الکترونیک ، تجاری سازی اختراعات ، قراردادهای حوزه اختراعات و اموال فکری ، حقوق مالکیت فکری و برنامه پنج ساله توسعه کشور، حقوق مالکیت فکری و مصرف کننده ، حقوق مالکیت فکری و محیط زیست ، نقش مالکیت فکری در تولید ناخالص ملی ، نقش مالکیت فکری در نوآوری و فناوری و ... از جمله محورهای این کنفرانس بود که به صورت ارائه مقاله (سخنرانی یا بشکل پوستر)، یا در قالب کارگاههای آموزشی در حاشیه این کنفرانس به شرکت کنندگان ارائه شد.پرتال پژوهش موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری