فهرست 100 دانشگاه برتر قاره آسیا منتشر شد/ ۳ دانشگاه ایرانی در بین برترینها

فهرست 100 دانشگاه برتر قاره آسیا منتشر شد/ ۳ دانشگاه ایرانی در بین برترینها


تاریخ خبر : ۳۱-۰۳-۹۴    امتیاز: 0 از 5  ( مجموع آرا : 0)

پایگاه رتبه­ بندی تایمز فهرست 100 دانشگاه برتر قاره آسیا در سال 2015 را منتشر کرد که بر این اساس 3 دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی اصفهان و علم و صنعت ایران در جمع 100 دانشگاه برتر قاره آسیا قرار گرفته‌اند.


 


به نقل از اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین المللی مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  اعلام کرد: نظام رتبه بندی تایمز فهرست 100 دانشگاه برتر آسیا سال  2014-2015 را منتشر کرد. پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی در سطح بین المللی است که در آوریل 2013 (سال 2013-2012) اولین رتبه ­بندی دانشگاه­های آسیایی را انجام و اسامی 100 دانشگاه برتر آسیایی را اعلام کرد. روش‌­شناسی این رتبه ­بندی همانند روش‌شناسی رتبه­ بندی جهانی دانشگاه­‌ها است که از 13 شاخص در قالب 5 معیار آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجهه بین‌المللی، به ترتیب با وزن­‌های 30، 30، 30، 2.5 و 7.5 درصد بهره جسته است.

دهقانی اظهار داشت: در این رتبه ­بندی همچون سال‌های گذشته دانشگاه توکیو ژاپن برترین دانشگاه در آسیا شناخته شد. همچنین کشور ژاپن با داشتن 19 دانشگاه بعد از کشور چین که 21 دانشگاه در این فهرست را به خود اختصاص داده است، بیشترین تعداد دانشگاه را نسبت به دیگر کشورهای آسیایی را داراست.

وی ادامه داد: دانشگاه ملی سنگاپور که در رتبه بندی اخیر کیو اس حائز رتبه نخست آسیا شده است در این رتبه بندی، جایگاه دوم آسیا را کسب کرد و به دنبال آن دانشگاه هنگ کنگ مقام سوم آسیا را از آن خود کرد. دانشگاه‌­های ملی سئول کره جنوبی، پکینگ و تسینگوآ از چین و کیوتو از ژاپن نیز به ترتیب رتبه 4 تا 7 جدول را کسب کردند.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) گفت: در منطقه خاورمیانه از ایران 3 دانشگاه، از عربستان 2 دانشگاه از رژیم اشغالگر قدس 4 دانشگاه، از ترکیه 6 دانشگاه و از لبنان 1 دانشگاه در این فهرست مشاهده می‌­شود.

 دهقانی تصریح کرد: با توجه به رشد سریع و چشمگیر دانشگاه­‌های آسیایی در دهه اخیر و حضور موثر آنها در جمع برترین دانشگاه­‌های جهان حضور 3 دانشگاه­ صنعتی از کشورمان بسیار مهم و قابل تحسین است.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت: دانشگاه صنعتی شریف برترین دانشگاه ایرانی در این رتبه بندی است که در سال 2015-2014 رتبه 43 را کسب کرده است.

سرپرست ISC گفت: بعد از دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی اصفهان قرار دارد که با رشد 24  رتبه‌ای، رتبه 61 آسیا را کسب کرده است. ضمنا این دانشگاه در رتبه­ بندی دانشگاه‌های جوان تایمز نیز بسیار خوش درخشید  و با رشد رتبه توانست حائز رتبه  85 شود.

وی در ادامه بیان کرد: دانشگاه علم وصنعت ایران نیز با اولین حضور خود در این نظام بین المللی رتبه بندی توانست با کسب مقام 69 در جمع 100 دانشگاه برتر آسیا قرار بگیرد.

دهقانی ادامه اظهار داشت: جدول زیر وضعیت دانشگاه­‌های صنعتی شریف و صنعتی اصفهان و علم و صنعت ایران در معیارهای اصلی این نظام رتبه بندی را نشان داده است. دانشگاه شریف در بیشتر این معیارها نمره بالاتری را کسب کرده است. تنها در بعد وجهه بین المللی دانشگاه صنعتی اصفهان از وضعیت مطلوبتری برخوردار است. با این وجود عملکرد هر 3 دانشگاه در ابعاد مهم این نظام رتبه بندی به هم نزدیک است.سرپرست  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: از کشور ترکیه دانشگاه‌­های صنعتی خاورمیانه، بغازیچی و فنی استانبول به ترتیب با رتبه­های 12، 14 و 19 در جمع 20 دانشگاه برتر آسیا قرار گرفتند.

دهقانی تصریح کرد: دانشگاه‌های ایران نسبت به 2 دانشگاه عربستان حاضر در این فهرست، نه تنها رتبه‌های بهتری را کسب کرده‌اند بلکه در تمام معیارهای این نظام، نمرات بالاتری را کسب کرده‌­اند. تنها در بعد وجهه بین المللی دانشگاه‌های کشور فاصله بسیاری نسبت به این دو دانشگاه و حتی با دیگر کشورهای آسیایی دارند که این مسئله بسیار مهم و باید از سوی مسئولان و سیاستگذاران علمی مورد توجه خاص قرار گیرد.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در ادامه افزود: کشور ترکیه در منطقه خاورمیانه نسبت به دیگر کشورها با عملکرد مناسب خود جایگاه بهتری را به خود اختصاص داده‌اند.
وی گفت: جدول زیر معدل امتیازات دانشگاه­های ایران، ترکیه، عربستان و همچنین لبنان را در 5 معیار رتبه­ بندی تایمز و همچنین میانگین امتیاز 10 دانشگاه برتر آسیا را نشان می‌دهد.


 
جدول فوق نشان می‌دهد که دانشگاه‌­های ایران در بعد آموزش وضعیت قابل قبولی دارند. هر چند که با میانگین 10 دانشگاه برتر آسیا فاصله زیادی دارند اما در منطقه خاورمیانه عملکرد قابل قبولی داشته ‌اند.
دهقانی خاطرنشان کرد: در معیار درآمد صنعتی وضعیت دانشگاه‌­های جمهوری اسلامی ایران مطلوب است بطوری که در این معیار، ایران از میانگین 10 دانشگاه برتر آسیا نیز امتیاز بالاتری را کسب کرده­ است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در معیار پژوهش با میانگین دانشگاه‌های برتر آسیا فاصله دارد ولی با اینحال در مقایسه با کشورهای منطقه عملکرد مناسبی داشته است. در معیار تاثیر پژوهش (استناد) که به تنهایی مهم‌ترین شاخص این نظام رتبه بندی است، دانشگاه‌های ایرانی از عملکرد قابل قبولی نسبت به دانشگاه‌های لبنان و عربستان برخوردار ولی در مجموع  نیاز به ارتقای بیشتر در مقایسه با میانگین 10 دانشگاه برتر آسیا احساس می‌شود.

دهقانی در پایان گفت: در معیار وجهه بین المللی، دانشگاه‌های کشور فاصله بسیاری نسبت به کشورهای منطقه دارند و لازم است مدیران مربوطه و دانشگاه‌های کشور نسبت به گسترش همکاری و تعامل و همچنین توسعه دیپلماسی علمی و تقویت روابط با دانشگاه‌های معتبر دنیا بعنوان بخشی از سیاست‌های کلان علم و فنآوری ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری اقدام کنند


پرتال پژوهش موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری